Valgymo sutrikimų priežastys
Dažnai gaunu klausimą kodėl man ar mano vaikui išsivystė valgymo sutrikimas. Kartais tai galime paaiškinti, susieti ligą su gyvenimo įvykiais, kultūriniais ar biologiniais faktoriais, o kartais tenka priimti, kad atsakymo iki galo ir nesužinosime. Šiame įraše perteiksiu mokslo grįstus įrodymus ir informaciją apie valgymo sutrikimų priežastis ir tai, ką matau savo psichoterapinėje praktikoje dirbdama su valgymo sutrikimais.
REGISTRACIJA INDIVIDUALIAI KONSULTACIJAI >>>
1. Biologija - temperamentas ir su kūnu susiję faktoriai
Dažnai valgymo sutrikimais sergantieji pasižymi šiomis būdo savybėmis: perdėta empatija, jautrumas, (disfunkcinis) perfekcionizmas, kompulsyvumas, impulsyvumas, rigidiškumas. Todėl mažinti disfunkcinį šių būdo savybių pasireiškimą mums tampa svarbus tikslas psichoterapijoje, ko pasekoje silpsta ir valgymo sutrikimas.
Kalbant apie su kūnu susijusius faktorius, šiems žmonėms dažnai būdingi kūno dydžio iššūkiai - per didelis, per mažas svoris, visuomenėje daugiau kritikuojamos kūno formos ir kiti sunkumai, susiję su kūno dydžiu. Brendimo laikotarpis ir tuo metu vykstantys pokyčiai su kūnu paprastai žmonėms, sergantiems valgymo sutrikimu, būna išraiškingesni ar kiek kitokie nei bendraamžiams. Pvz. anksčiau pradėjusios augti krūtys, riebalinis audinys ties juosmeniu ar stipresnis kūno plaukuotumas gali duoti žinutę "aš nenormali, reikia kažkokiu būdu tapti normalia, tada būsiu labiau priimta" (kas labai svarbu paaugliui). Taip pat vienas iš dalykų, kas sieja valgymo sutrikimais sergančius asmenis tai apetito pokyčiai - daugiau/mažiau išreikštas apetitas, didesnis išrankumas, lyginant su kitais. Pvz. jeigu vaikas vaikystėje yra nevalgus, jam aplinka vis prikaišioja, kad turėtum valgyti daugiau, vaikas gali pasidaryti išvadą, kad "aš defektyvi", vėlgi žmogus gali pradėti galvoti "aš defektyvi, turiu ignoruoti savo sotumo signalus ir valgyti tiek, kiek kiti sako, tada būsiu normali."
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE
2. Kultūra ir socialiniai aspektai
Akcentas išvaizdai, kūno formoms, pasiekimams, materialinei ir kitokiais sėkmei, autonomijai - visi šie kultūriniai reiškiniai yra ideali terpė valgymo sutrikimams atsirasti, nes tai skatina"aš nepakankamas" įsitikinimą - nepakankamai uždirbu, nepakankamai liekna(s), nepakankamai raumeninga(s), nepakankamai sėkminga(s) karjeroje, nepakankamai seksualus, jaunatviškas ir t.t. Emocinis susivaržymas taip pat įtakoja valgymo sutrikimų atsiradimą, tai reiškia, kad žmogus vengia rodyti emocijas. Deja, vakarietiškoje kultūroje yra vertinamas racionalus protas ir ne retu atveju nuvertinamos emocijos, neva, jeigu žmogus emocionalus, tai silpnesnis už kitus, o kas gi nori būti silpnu? To pasekoje žmogus susikuria disfunkcinę taisyklę, kad "jeigu nerodau emocijų, vadinasi, būsiu stiprus" ir ji stipriai palaiko valgymo sutrikimą. Psichoterapijoje tokiu atveju mokomės rodyti pažeidžiamumą, tai reiškia rodome jausmus ir priimame, kad tai taip pat svarbu kaip ir racionaliai mąstyti.
Didelę įtaką valgymo sutrikimams turi kultūroje dominuojanti storumo ir riebalų baimė (angl. fatphobia), lieknumo skatinimas, o su tuo ir lieknėjimo dietų normalizavimas, kai jų visiškai nereikia. Visi mes turime instinktą būti priimti, todėl kai kurie žmonės šį poreikį pradeda disfunkciniu būdu tenkinti per kūną mąstydami, "jeigu sulieknėsiu, būsiu labiau priimta(s)". Kas, deja, dalinai yra tiesa dietinėje visuomenėje. Tad šioje vietoje mūsų psichoterapinis taikinys yra stiprinti žmogaus savivertę ir priėmimo poreikį tenkinti kitais - sveikesniais - būdais.
Socialinės medijos - itin galinga priemonė, kuri įtakoja valgymo sutrikimus. Yra daugybė tyrimų, įrodančių tobulų vaizdų žalą jauniems žmonėms, kurių pasaulio ir savęs suvokimas dar tik formuojasi. Todėl socialinių medijų higiena, kritinis mąstymas yra ypatingai svarbios kompetencijos, kurias svarbu išsiugdyti, jeigu norime pasveikti nuo valgymo sutrikimo.
PRAKTINIAI PATARIMAI Į EL. PAŠTĄ
3. Vaikystės patirtys ir kiti psichologiniai aspektai
Pažvelkime, kokios vaikystės patirtys dažnai "slepiasi" po valgymo sutrikimais:
- tėvų emocinis atsiribojimas, šaltumas
- nepalaikanti, kritikuojanti aplinka
- aukštus reikalavimus ir / ar į pasiekimus orientuota aplinka
- smurtaujanti aplinka (psichologiškai, fiziškai, seksualiai)
- perdėtas rūpinimasis ir perdėtas globėjiškumas
- dažnas matymas kaip tėvai ar kiti svarbūs asmenys neigiamai kalba apie savo kūną, reikšmingų asmenų dietų laikymasis
- tėvų ar kt. svarbių asmenų dietų laikymasis
- patyčios
- įv. trauminės patirtys
- chroniškas poreikių neatliepimas
- ....
Noriu atkreipti dėmesį, kad šeimos požiūris į valgymą ir kūną itin stipriai įtakoja valgymo sutrikimą - jeigu šeimoje buvo kritikuojami savo ar kitų žmonių kūnai, jeigu laikomasi dietų, ribojimų ir tai šeimoje yra vertinamas kaip teigiamas dalykas, žmogui, augant tokioje aplinkoje yra didelė tikimybė susirgti valgymo sutrikimu.
Taip pat jeigu šeimoje yra brolių, seserų, kuriems reikalingas neproporcingas tėvų dėmesys (pvz., negalia, ADHD) yra didesnė rizika susirgti valgymo sutrikimu. Patyčios, neigiamas bendraamžių požiūris vėlgi taip pat turi nemažą reikšmę valgymo sutrikimams atsirasti.
Valgymo sutrikimai psichologai, psichoterapeutai
Pagrindinis valgymo sutrikimų gydymas yra tikslinė, į valgymo sutrikimų gydymą orientuota psichoterapija. Viena efektyviausių psichoterapijos rūšių gydant valgymo sutrikimus yra kognityvinė ir elgesio terapija.
Kognityvinės ir elgesio terapijos metu dirbama su disfunkciniais įsitikinimais, kurie veda prie nemalonių jausmų ir disfunkcinio elgesio su maistu ir kūnu. Taip pat sprendžiami savivertės, asmenybiniai ir kiti klausimai, kurie palaiko valgymo sutrikimą.
Valgymo sutrikimų gydyme taip pat dalyvauja dietologas, jei reikalinga psichiatras ir kiti gydytojai. Išsamiai apie valgymo sutrikimų gydymą esu aprašiusi atskirame įraše.
Valgymo sutrikimai - kur keiptis?
Jeigu įtariate, kad jūs ar jūsų artimasis serga valgymo sutrikimu, naudinga būtų pasikalbėti apie tai su šeimos gydytoju, galima gauti siuntimą pas reikiamus specialistus ar į Valgymo sutrikimų centrą, kur bus atliktas išsamus ištyrimas. Taip pat galima ieškoti pagalbos privačiai, kreiptis į psichikos sveikatos specialistus, kurie dirba su valgymo sutrikimais.
Apie pagalbą sergančiųjų artimiesiems esu taip pat pateikusi informacijos, kviečiu paskaityti/pažiūrėti, jeigu jums tai aktualu - straipsnis arba YouTube įrašas.
REGISTRACIJA INDIVIDUALIAI KONSULTACIJAI >>>