Šiame įraše perteiksiu pačias svarbiausias mintis apie persivalgymus ir kaip su tuo tvarkytis. Anksčiau taip pat esu parašiusi įrašų, susijusių su persivalgymais, kviečiu paskaityti, jei dar to nedarėte.
Kas yra persivalgymas? Persivalgymo apibrėžimas
Persivalgymas yra nemaloni fizinė ir psichinė būsena, kuomet suvalgome daugiau maisto, nei yra reikalinga patenkinti mūsų biologinius poreikius. Konsultacijose su valgymo sunkumų ar valgymo sutrikimų turinčiais klientais pirmiausia išsiaiškiname kokie persivalgymai žmogų kamuoja. Persivalgymai gali būti skirstomi į du tipus:
- Objektyvus persivalgymas - kai suvalgome tokį kiekį maisto, kuris objektyviai per didelis skrandžio tūriui (tuščiame skrandyje telpa apie 500-700 g. maisto).
- Subjektyvus persivalgymas - kai mes manome, kad suvalgėme didelį kiekį maisto, nors iš tiesų tas kiekis yra normalus.
Dažnas klausimas būna - o kuris yra lengviau įveikiamas? Atsakau - vienodai lengvai ar vienodai sudėtingai, priklausomai nuo žmogaus istorijos, persivalgymų trukmės, stažo, intensyvumo, žinių, motyvacijos, resursų ir t.t.
REGISTRACIJA INDIVIDUALIAI KONSULTACIJAI >>>
Kokio lygio yra persivalgymo sutrikimas?
Ar tai tiesiog karts nuo karto kylantys persivalgymo epizodai, kas yra normalu kiekvienam sveikam žmogui ir tai negalime priskirti prie valgymo sutrikimo (pvz. per šventes). Ar visgi jie tampa reguliarūs, ar galima išskirti konkrečias vietas, laiką kai tai daroma, gal persivalgymai susiję su buvimu tam tikroje žmonių kompanijoje. Taip pat svarbus momentas yra - ar planuojame persivalgymus. Jeigu jaučiame, kad persivalgymai darosi nevaldomi, gana dažni, būtina įsivertinti ar tai dar ne persivalgymo sutrikimo apraiškos.
Persivalgymo sutrikimo simptomai:
- didelio maisto kiekio suvalgymas per tam tikrą laiką (pvz. per 2 valandas)
- jausmas, kad negalime kontroliuoti savo valgymo (dažnai žmonės tai apibūdina kaip transo būseną)
- žmogus valgo, nors jaučia, kad valgyti jau nebenori, bet niekaip negali sustoti
- greitas valgymo tempas
- valgymas iki labai nemalonaus pilnumo (dažnu atveju žmogus jaučia net fizinį skausmą)
- žmogus valgo būdamas vienas arba paslapčiomis nuo kitų
- persivalgymą lydi stiprūs gėdos, kaltės, beviltiškumo, pykčio ir kiti jausmai
- dažnas įvairių dietų laikymasis (apie dietų žalą esu parašiusi išsamų įrašą)
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE
Persivalgymo priepuoliai ir persivalgymo priežastys
Žmonėms, esantiems arti persivalgymo sutrikimo ar jau sergantys šia liga, svarbu išsiaiškinti kas įtakoja persivalgymo priepuolius. Dažniausios priežastys yra:
- Nepakankamas valgymas, ko pasekoje peralkstama ir vėliau persivalgoma (ne visada, bet dažniausiai)
- Nereguliarus valgymas
- Dažnas dietų laikymasis
- Psichologinė būsena - žmogus per persivalgymą "ventiliuoja" nemalonius jausmus
- Įvairių poreikių nepatenkinimas, pvz. miego trūkumas, savirealizacijos stoka ir pan. - apie tai daugiau esu parašiusi ankstesniame įraše
Jei žmogus serga persivalgymo sutrikimu, didžioji dalis priežasčių kyla iš netinkamai funkcionuojančios psichologinės būsenos. O tai sėkmingai gydo psichoterapija, pvz. kognityvinė ir elgesio terapija (KET).
Kognityvinė ir elgesio terapija (KET) bei valgymo sutrikimai
Yra daugybė tyrimų, įrodančių ypatingai aukštą kognityvinės ir elgesio terapijos (KET) veiksmingumą gydant įvairius valgymo sutrikimus - nervinę anoreksiją, nervinę bulimiją, persivalgymo sutrikimą, ortoreksiją ir t.t. Todėl, kad ši terapijos rūšis yra orientuota į mintis, jausmus, kūno pojūčius bei elgesį. Keisdami savo mąstymą, mes įtakojame jausmus, ko pasekoje keičiasi mūsų fizinė savijauta bei elgesys. O gydant valgymo sutrikimus tai ir yra esmė - išmokti pakeisti destruktyvų mąstymą į funkcionalesnį, išnagrinėti taisykles, kurios mus verčia elgtis netinkamai su maistu ir savo kūnu. Savo klientams dažnai kartoju - maistas ir kūnas yra tik aidas. Valgymo sutrikimų esmė yra klaidingi įsitikinimai ir neteisingas jausmų reguliavimo būdas per maistą ir kūną.
Plačiau apie kognityvinę ir elgesio terapiją (KET) ir valgymo įpročius esu parašiusi įrašą, galite jį paskaityti ČIA.
Galimos persivalgymo pasekmės, persivalgymų žala
Jei persivalgymai yra dažni ir suvalgomas didelis maisto kiekis, tai gali pakenkti mūsų sveikatai plačiąja prasme. Kuo rizikuojame, jeigu į problemą neatkreipiame deramo dėmesio:
- Gali išsivystyti ligos, tokios kaip gastroezofaginio refliukso liga (GERL), nutukimas, įvairios širdies ir kraujagyslių ligos, 2 tipo diabetas ir t.t.
- Taip pat gali išsivystyti psichinės ligos, tokios kaip depresija, bipolinis sutrikimas, priklausomybės, pykčio valdymo sutrikimai ir t.t.
- Labai tikėtina, kad prastės gyvenimo kokybė
- Gali atsirasti problemų darbe, asmeniniame gyvenime ir socialinėse situacijose
Ką daryti persivalgius? Ir ko nedaryti.
- Pirmas dalykas, kurį kviečiu atlikti, jeigu persivalgėte - kaip galima mažiau save peikti už tai, kas įvyko. Tikrai suprantama, kad gali kilti nemalonūs jausmai, kurie skatins mūsų vidinį kritiką kalbėti labai garsiai, tačiau tai, kad peiksime save už tai, kas jau įvyko, beprasmiška.Tai tik dar labiau komplikuos situaciją ir paskatinsime save vėl ir vėl taip elgtis.
- Jokiu būdu nerekomenduoju bausti save atsisakant maisto vėliau, kai vėl norisi valgyti (neva taip išperkama kaltė), eiti išsportuoti maistą ar tuo labiau išsivemti, vartoti vaistus. Tai yra buliminis mąstymas ir ilgainiui gali privesti prie kito valgymo sutrikimo - nervinės bulimijos.
- Pabandykime išanalizuoti situaciją pagal šiuos klausimus, naudojamus kognityvinėje ir elgesio terapijoje (su mano pačios modifikacijomis):
- Aprašykime situaciją kaip galima išsamiau. Kas įvyko? Kada įvyko? Kur įvyko?
- Kokios mintys kyla/kilo mano galvoje nutikus situacijai?
- Nuotaikos. Ką jaučiu/jaučiau? Įvardinkime konkrečius jausmus
- Kokius kūno pojūčius jaučiu/jaučiau? (galvos skausmas, dusulys, skausmas krūtinėje ir pan.)
- Koks yra impulsas veikti/buvo mano elgesys?
- Ko galiu pasimokyti iš šios situacijos?
- Kaip jaučiuosi aprašiusi (-ęs) situaciją? Įvertinkime dabartines nuotaikas.
4. Ieškokime pagalbos. Priklausomai nuo to, kas sukelia persivalgymus, verta ieškoti sau pagalbos. Jeigu tai dienotvarkės iššūkiai, gal verta išklausyti kokius kursus apie darbų planavimo metodikas. Jeigu tai nereguliarus valgymas, peržiūrėti kur slypi to priežastys. Jeigu persivalgymus įtakoja psichologiniai aspektai, verta kreiptis į terapeutą, galintį padėti išgyventi sunkius jausmus ir nukreipti tinkama linkme kaip su jais tvarkytis.
Ir pabaigai noriu pasakyti - kad ir kokia būtų jūsų situacija, persivalgymai tikrai yra įveikiamas dalykas. Verta dėti pastangas, po mažą žingsnelį kasdien. Nuoseklumas, atkaklumas ir kantrybė - trys dalykai, kurių tikrai prireiks šioje kelionėje.
PRAKTINIAI PATARIMAI Į EL. PAŠTĄ