Didelė dalis žmonių į intuityvų valgymą ateina pasiekę savo maksimalų kūno svorį, nes prieš tai laikėsi įvairių dietų, kurios, deja, neatnešė laukiamo rezultato. Daugybės mokslinių tyrimų įrodyta, kad dietos svorį augina. 95-98% žmonių ilgalaikėje perspektyvoje svorį atgauna, o 2/3 žmonių jis dar ir padidėja.
Taip pat ne kartą konsultacijose ar grupėje esu girdėjusi "ech, kodėl aš būdama 60 kilogramų mečiau svorį, tada aš sau atrodžiau tokia stora. Kad dabar man kas grąžintų tą svorį, būčiau pats laimingiausias žmogus" ir t.t. Taip, deja kai žmogaus savivertė sutrikusi arba jeigu žmogus serga valgymo sutrikimu, tai dažniausiai bet koks kūno svoris yra nepakankamai geras ir bet kokia kaina siekiama jį sumažinti, padidinti ar kitaip "suremontuoti". Turint iliuziją, kad kai jau pasieksiu savo kūno tikslą - reikiamą svorį, figūrą ir pan. - tada viskas susitvarkys ir būsiu laiminga (-s).
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE
Intuityvus valgymas ir svoris
Intuityvaus valgymo programa nėra lieknėjimo programa. Terapijoje mes nesifokusuojame į svorio metimą, tačiau dirbame su kitomis svarbiomis dalimis, kurios gali įtakoti svorio mažėjimą (jeigu jis reikalingas). Ugdome alkio, sotumo pajautimą, dėliojamės žingsnius persivalgymų prevencijai ir suvaldymui, jeigu jis kyla, dirbame su jausmais, ko pasekoje mažėja emocinis valgymas ir tie patys persivalgymai. Taip pat svarbi dalis terapijoje būna santykis su fiziniu aktyvumu, tinkamu pasirūpinimu kūnu, savivertės kėlimu ir t.t. Taigi, sudėjus visas dalis, su kuriomis dirbame terapijoje, ilgainiui svoris gali mažėti, nes maisto apribojimai yra užprogramuoti vėlesniam persivalgymui, ko pasekoje žmogus suvartoja didesnį kiekį kalorijų negu valgytų intuityviai.
Tyrimais įrodyta, kad žmonės, kurie maitinasi intuityviai, turi mažesnį kūno svorį ir jį gali lengvai palaikyti nededant perdėtų pastangų.
Jeigu remiamės mokslo patvirtintais šaltiniais, nėra galimybės tiksliai įvardinti konkretaus skaičiaus koks galėtų būti žmogaus natūralus kūno svoris. Mokslininkai sutaria, kad natūralus kūno svoris gali svyruoti ~4,5-9 kg diapazone.
Natūralus kūno svoris
Vienas iš intuityvaus valgymo rezultatų yra natūralaus kūno svorio pasiekimas. Natūralus kūno svoris tai svoris, kurį kūnas palaiko mums:
1) normaliai (intuityviai) maitinantis
2) normaliai mankštinantis
3) visapusiškai rūpinantis savo fizine ir emocine sveikata
Svarbu įsisąmoninti, kad natūralus kūno svoris nebūtinai sutampa su mūsų įsitikinimais kokio dydžio jis turi būti. Juo labiau, kad dažnai valgymo sutrikimo balsas visais būdais bando įrodyti, kad "na, dar X kilogramų numesi ir būsi laiminga(s)". Ir čia svarbu pabrėžti, kad valgymo sutrikimų balsas nepaiso, kokią kainą žmogus už tą mažesnį svorį sumoka. Kainą, turiu omeny, plačiąja prasme.
Natūralus kūno svoris dažnai nesutampa su tuo, kokios mados vyrauja. Tačiau natūralus kūnos svoris yra tas, kuriam palaikyti žmogui nereikia dėti perdėtai daug pastangų. Buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad moterys idealiu laiko 13%-19% mažesnį svorį, nei rekomenduojama. Taip pat svarbu paminėti, jog natūralus, konkrečiam žmogui sveikas kūno svoris ir riebalų kiekis gali būti įvairus, net jeigu KMI rodys antsvorį ar (retesniais atvejais) nutukimą. Tai taip pat įrodyta moksliniais tyrimais.
Kaip žinoti, koks yra natūralus mano kūno svoris?
Intuityvaus valgymo programos autorės E. Tribole ir E. Resch siūlo sau užduoti šiuos klausimus, taip galima preliminariai nustatyti koks gali būti mūsų natūralus kūno svoris.
- Koks buvo jūsų svoris:
- Mokykloje
- Studijuojant
- Koks buvo jūsų mažiausias pastovus svoris, nesilaikant dietų?
- Koks jūsų sudėjimas, palyginti su jūsų tėvų?
- Jūsų svoris kai laikėtės dietų:
- Kokį mažiausią svorį pasiekėte?
- Kiek laiko toks buvo?
- Ką darėte, kad pasiektumėte tokį svorį?
- Numetę svorio, kiek paskui vėl priaugote?
- Koks buvo jūsų didžiausias svoris?
REGISTRACIJA INDIVIDUALIAI KONSULTACIJAI >>>
Požymiai, rodantys, kad jūs galimai esate didesniame svoryje nei jūsų natūralus kūno svoris:
- Sunku pajusti sotumą
- Dažnai peržengiate malonaus sotumo ribą
- Dažnai imatės “paskutinės vakarienės” prieš naują dietą
- Praleidžiate valgymus, o vėliau atsiimate su kaupu - persivalgote
- Nevalgote tam, kad galėtumėte vėliau sau leisti valgyti daugiau maisto
- Dažnai emociškai valgote - nes esate pavargę, nuobodžiaujate, patiriate stresą ir t.t.
- Dažnai jaučiate kaltę pavalgę tam tikrą maistą arba tam tikrą jo kiekį
- Persivalgote, kai pastebite, kad sulaužėte kokią nors taisyklę (“ai, einu iki galo, vis tiek diena jau sugadinta”)
- Itin stipriai pasikeičia valgymas tam tikrais mėnesinių ciklo laikotarpiais, pvz. prieš mėnesines
- Dažnai valgote nedėmesingai, pvz. naršydami telefone
PRAKTINIAI PATARIMAI Į EL. PAŠTĄ
Požymiai, rodantys, kad jūs galimai esate mažesniame svoryje nei jūsų natūralus kūno svoris:
- Jums dažnai šalta, ypač šąla galūnės
- Jums nuolat norisi valgyti, pasireiškia įkyrios mintys apie maistą
- Atsikeliate dėl to, kad norite valgyti
- Sunku užmigti, nes jaučiate alkio signalus
- Mažas susidomėjimas lytiniais santykiais
- Nereguliarios mėnesinės arba jos išvis dingusios
- Nuotaiką lydi apatija, irzlumas, nuovargis ir kitos pažemintos nuotaikos
- Itin daug sportuojate
Laikotarpiai, kai keičiasi moterų kūnai
Taip pat bandant suprasti koks yra mūsų natūralus kūno svoris, svarbu įvertinti, kiek mums yra metų. Nes nerealu būnant 40 metų tikėtis 16-metės svorio, ypač jeigu turime vaikų. Išskirčiau 3 laikotarpius, kurių metu moterų kūnai natūraliai keičiasi ir tai yra normalu:
- Paauglystė
- Po nėštumo (-ų)
- Menopauzė
Apibendrinimas:
- Tyrimais įrodyta, kad mes visi turime natūralų kūno svorį (sveiką, konkrečiai mūsų organizmui tinkantį svorį) ir mūsų smegenys padarys viską, kad į jį grįžtų.
- Natūralus žmogaus kūno svoris nebūtinai sutampa su tuo, kuris aukštinamas mūsų visuomenėje.
- Jeigu siekiame būti mažesniame nei mūsų natūralus kūno svoris, už tai susimokame.
- Natūralus kūno svoris yra ne konkretus skaičius, o rėžis. Svorio svyravimai - normalu.
- Dietos ilgalaikėje perspektyvoje yra neveiksmingos ir natūralų kūno svorį svorį augina.
- Narūralus kūno svoris pasiekiamas intuityviai valgant, normaliai mankštinantis ir visapusiškai rūpinantis savo sveikata - fizine, emocine, dvasine.