Valgymo sutrikimų atkryčiai yra neišvengiama sveikimo dalis
Pagrindinis valgymo sutrikimų gydymas yra psichoterapija. Kadangi aš dirbu pagal kognityvinės ir elgesio terapijos (KET) metodus, pateiksiu informaciją remiantis šia psichoterapijos kryptimi. KET terapijos metu specialistas padeda žmogui atlikti savo įsitikinimų, jausmų ir elgesio pertvarką. Taip pat viena iš gydymo dalių yra atkryčio prevencija, t.y. susidėliojame veiksmus ką žmogus darys, jeigu jo destruktyvus elgesys su maistu, kūnu, mankšta ir pan. vėl kartosis.
Svarbu žinoti, kad valgymo sutrikimų atkryčiai yra neišvengiama sveikimo dalis. Labai stipriai gali nusivilti tie, kurie galvoja, kad jeigu jau grįžau į sveiką santykį su maistu, kūnu, mankšta ir pan., tai jau taip ir bus visą likusį gyvenimą. Tyrimai rodo, kad po pilno gydymo nervine anoreksija sergantiems žmonėms atkristi tikimybė yra apie 50%, nervine bulimija ir persivalgymo sutrikimais sergantiems - apie 25-30%. Didžiausia tikimybė atkristi yra per pirmus 18 mėnesių.
Deja, valgymo sutrikimai nėra kaip vėjaraupiai kai vieną kartą persergi ir ramu. Ši liga reikalauja nuolatinės priežiūros ir, galima sakyti, budrumo. Tai jokiu būdu nereiškia, kad žmogus turi obsesyviai sekti savo mąstymą ir elgesį. Ne. Tačiau geranoriška savistaba tikrai yra reikalinga.
Valgymo sutrikimų atkryčius dažniausiai įtakoja įvairūs pokyčiai gyvenime, kurie sukelia intensyvesnius jausmus. Pvz. skyrybos, persikėlimas gyventi į kitą vietą, vaiko gimimas, kitos emocinės krizės. Kodėl taip yra? Nes valgymo sutrikimai yra apie neteisingą jausmų reguliavimo būdą. Tai yra badavimais, persivalgymais, persisportavimais, vėmimais ir pan. bandoma sureguliuoti sunkius arba itin intensyvius jausmus. Daugybė žmonių, sergančių valgymo sutrikimu, jaučia, kad negali pakankamai kontroliuoti gyvenime vykstančių dalykų, tad susidaro iliuzija, kad kontroliuojant maistą, svorį ir t.t. jie tą kontrolę atgauna.
Dažniausi valgymo sutrikimo atkryčio požymiai
- Žmogaus mityba tampa nebereguliari, praleidžiami valgiai, kiti dalykai tampa svarbesni (pvz. darbai, kt. veiklos)
- Vėl atsiranda draudžiamų produktų, sąrašas vis ilgėja
- Vėl tampa patrauklios dietos, įvairios sveikatingumo ar lieknėjimo programos
- Žmogus daugiau pradeda lyginti savo kūną su kitų žmonių, jaučia stipresnį nepasitenkinimą savo kūnu
- Sumažėja arba ženkliai padidėja maisto porcijos
- Žmogus vis daugiau galvoja apie maistą, kūną, svorį, tos mintys gali pradėti varginti
- Norisi užsiimti daugiau kalorijų išdeginančiu sportu, vis ilgėja mankštos trukmė
- Norisi neatskleisti kitiems (net ir artimiausiems) savo valgymo ypatumų, gali lydėti gėdos jausmas, noras valgyti vienam ir pan.
- Maistas, valgymas ir kūnas užima nemažą dalį mūsų minčių, bet ir kitų resursų - energijos, laiko, pinigų ir pan.
INTUITYVAUS VALGYMO KURSAS SU GRUPE
Kas gali padėti išvengti valgymo sutrikimo atkryčio?
- Užsitikrinkime galimybę kreiptis į savo terapeutą, kai tik pajusime, kad "kažkas negerai" su valgymu. Tai duoda saugumo. Išties, mano praktika rodo, kad jeigu žmogus kreipiasi tik pajutęs pirmuosius atkryčio ženklus, galima gana greitai tai sutvarkyti. Kuo ilgiau bus uždelsta, tuo ilgiau teks tvarkytis su atkryčiu.
- Jeigu su terapeutu nesame pasiruošę atkryčio prevencijos plano, pasiūlykime tai padaryti. Specialistai, dirbantys kognityvinės ir elgesio terapijos principais šį žingsnį laiko labai svarbiu. Kitos psichoterapinės kryptys gali turėti kitokį požiūrį.
- Saugioje aplinkoje kalbėkime apie savo jausmus, apie santykį su maistu, kūnu, neatsisakykime artimųjų geranoriškos pagalbos.
- Užtikrinkime savo bazinius poreikius - reguliarus, pakankamas valgymas, pakankamai skysčių, pasirūpinkime gera miego higiena, fiziniu aktyvumu, būkime kuo dažniau gryname ore
- Smalsiai domėkimės apie valgymo sutrikimus - skaitykime knygas, klausykime seminarų, dalyvaukime specializuotuose kursuose, dalyvaukime savitarpio pagalbos grupėse.
- Nustokime sekti socialiniuose tinkluose tuos žmones, kurie skatina nesveiką santykį su maistu ir kūnu, domėkimės mokslu patvirtintais metodais - atidžiai rinkimės informacijos srautą. Taip pat dalyvaukime ar domėkimės apie "sveikus" judėjimus -" body bositivity", "body neutrality", "health ar every size" (HAES) ir t.t.