Šįkart noriu išsamiau papasakoti apie valgymo sutrikimų gydymą. O apie dažniausiai pasitaikančius valgymo sutrikimus bei jų simptomus - nervinę anoreksiją, nervinę bulimiją, persivalgymo sutrikimą, nervinę ortoreksiją - esu parašiusi atskirą įrašą. Taip pat esu aprašiusi rečiau sutinkamus valgymo sutrikimus - kūno dismorfinį sutrikimą bei naktinio valgymo sidnromą.
Valgymo ir kūno sunkumų gydymas
Valgymo sutrikimai - daugiasluoksnė psichikos liga, kuri pasireiškia sutrikusiu santykiu su maistu ir/ar savo kūnu. Žmogus, sergantis valgymo sutrikimu valgo per mažai maisto arba per daug jo, šie epizodai gali keisti vienas kitą. Kiekvienas valgymo sutrikimas turi savo simptomatiką, bet visus valgymo sutrikimus vienija faktas, kad maistui ir kūnui skiriamas neadekvačiai didelis dėmesys.
Pagrindinis valgymo sutrikimų gydymas yra psichoterapija derinant kartu su, taip vadinama, dietoterapija. Kognityvinė ir elgesio terapija gydant valgymo sutrikimus rodo itin aukštus sėkmės rodiklius, dėl to kad ši psichoterapijos kryptis orientuota į mąstymo keitimą, ko pasekoje keičiasi ne tik savijauta, bet ir elgesys. Apie tai esu parašiusi išsamų straipsnį.
Yra daugybė psichoterapijos krypčių, tačiau renkantis psichoterapinį gydymą, svarbu atkreipti dėmesį, kad valgymo sutrikimų gydyme svarbu ne tik kalbėti apie sunkumus ir ligą, bet ir palaipsniui keisti elgesį. Kitu atveju galima metų metus užstrigti kalbėjime (kas irgi yra svarbu!), o prie veiksmų taip ir neprieinama.
Registracija psichoterapeuto konsultacijai
Nors psichoterapinis gydymas yra pats svarbiausias, nes valgymo sutrikimai yra psichikos liga, sėkmės ir gydymo tvarumo procentas didesnis kai pacientas kartu lanko ir dietoterapiją. Tai reiškia, kad reguliariai dirbama ne tik su psichoterapeutu, bet ir gydytoju dietologu. Atkreipiu dėmesį, kad mitybos specialistų yra daug, tačiau valgymo sutrikimams gydyti svarbi labai aukšta specialisto kvalifikacija, tad rekomenduoju dirbti būtent su gydytoju dietologu. Psichoterapeuto ir gydytojo dietologo komanda, kurioje vyksta bendradarbiavimas, ženkliai padidina gydymo galimybes bei tempą.
Kartais komandoje prireikia ir kitų gydytojų, pavyzdžiui, gydytojo psichiatro. Nes valgymo sutrikimai retai kada "vaikšto po vieną", tad kuriam laikui gali būti reikalinga vartoti medikamentus, kuriuos skiria būtent gydytojas psichiatras. Įprastai mes, psichoterapeutai, nukreipiame gydytojų konsultacijoms, jeigu pamatome tam poreikį.
Tam tikrais atvejais reikalinga gydytis specializuotame Valgymo sutrikimų centre, kuriame teikiamos tiek ambulatorinės, tiek stacionaro paslaugos.
Psichoterapija ir valgymo sutrikimų gydymas
Valgymo sutrikimai kaip neprasideda staiga, taip ir nėra galimybės staiga jų išgydyti (kad ir kaip kartais to norėtųsi). Aš kartais savo klientams duodu tokį pavyzdį per namų atnaujinimo metaforą. Yra psichikos ligų ar emocinių sunkumų, kur užtenka padaryti tik kosmetinį remontą, pvz. perdažyti kai kuriuos baldus ar atnaujinti sienos spalvą. Tuo tarpu valgymo sutrikimų atveju reikalinga padaryti lyg namo renovaciją. Nes liga po savimi slepia daugybę nepatenkintų poreikių - pradedant fiziniais, baigiant emociniais poreikiais. Taip pat trauminių išgyvenimų, neadaptyvių įsitikinimų apie save, kitus žmones, pasaulį.
Registracija į intuityvaus valgymo grupę
Neįmanoma "išimti" iš žmogaus valgymo sutrikimų dalies. Tačiau turint sutrikusio santykio su maistu dalį, galima visiškai pilnavertiškai gyventi neleidžiant, kad ši dalis vadovautų mūsų gyvenimui. Kadangi pati esu praėjusi valgymo sutrikimo gydymosi kelią ir vedu šiuo keliu žmones nuo 2018 m., žinau, koks nelengvas šis kelias. Tačiau galiu garantuoti, kad vertas visų mūsų pastangų.