Mityba pagal vidinius kūno pojūčius - intuityvus valgymas
Skysčiams, kaip ir maistui, sukurta daug taisyklių, kurių šventai laikiausi ir galvojau, kad "taip ir turi būti". Taisyklėmis aš vadinu kategoriškus patarimus ką, kiek, kokios temperatūros, kada gerti ir panašiai. "Sulaužius" taisykles, t.y. padarius savaip, man kildavo kaltės, pykčio, beviltiškumo ar kiti sunkūs jausmai. Tokie "nusižengimai" gadino mano santykį su maistu/gėrimais ir tolino mane nuo prigimtinio, Intuityvaus valgymo.
REGISTRACIJA INDIVIDUALIAI KONSULTACIJAI >>>
Apie skysčius Intuityvus valgymas yra tokios pačios nuomonės kaip ir apie maistą: klausykimės (mokykimės klausytis) savęs ir savo organizmo, jis geriausias patarėjas kaip elgtis - ką gerti, kada, kiek gerti, kaip organizmas jaučiasi. Ir tada nelieka jokių nusižengimų, jokių desktruktyvių jausmų.
Turbūt dauguma žinome, jog vanduo sudaro didžiąją dalį mūsų kūno (60-70%), dalyvauja beveik kiekviename gyvybiniame procese, jis randamas kiekvienoje organizmo ląstelėje, audiniuose. Plačiau apie vandens naudą ir ką jis "veikia" mūsų organizme galite pasiskaityti tiesiog įsivedę į google "vandens nauda".
Kas vyksta mūsų organizme?
Tam, kad būtų atliekamos gyvybiškai svarbios funkcijos, organizmas nuolat stengiasi išlaikyti skysčių balansą.
Kai aš vartodavau mažiau vandens nei to reikia mano kūnui, jis turėdavo labai stipriai dirbti tam, kad palaikytų normalią gyvybinių procesų veiklą. Būdamas tokioj nesaugioj padėty organizmas išskiria daugiau hormono aldosterono, kuris atsiraitoja rankoves ir iš visų jėgų stengiasi sulaikyti skysčius audiniuose, o taip pat malšina troškulį.
Kai mano organizmas gauna pakankamai vandens, aldosterono kiekis ženkliai sumažėja, skysčiai audiniuose nebesikaupia, vyksta natūralus vandens ciklas - kiek reikia, tiek organizmas pasiima, kiek nereikia - pašalina.
Noriu gerti ar valgyti?
Daug žmonių, tarp jų ir ankstesnė aš, gerdavau nepakankamai vandens, mediciniškai tai vadinama lengva dehidratacija. Tačiau pati to net nežinojau. Kai "atmokau" maitintis intuityviai, taip kaip mokėjau valgyti būdama kūdikis, palaipsniui, palengva, susitvarkė ir reikalai su vandeniu. Alkį ir troškulį reguliuoja ta pati smegenų dalis. Kai pajaučiu subtilų alkio ženklą (labai švelnų alkį), išgeriu vandens stiklinę. Čia noriu stabtelti ir pabrėžti. Jeigu atsigėrus vandens aš vis tiek noriu valgyti, sėdu ir valgau. Čia tik vienas mano sąmoningas veiksmas, ką dariau, kad pašalinčiau dehidrataciją. Daugiau apie savo veiksmus aprašysiu antroje dalyje.
PRAKTINIAI PATARIMAI Į EL. PAŠTĄ
Aldosteronui nereikia saugoti skysčių, tad jaučiame troškulį
Per laiką man išsiugdė natūralus vandens gėrimo įprotis ir dabar mano organizmas pats reikalauja gerti ir labai aiškiai apie tai "pasako". Kaip minėjau, šiame procese stipriai dalyvauja hormonas aldosteronas. Kadangi organizmas gauna pakankamai skysčių, šio hormono kiekis organizme mažas, nes nereikia darbuotis ir kaupti skyčių organizme. O aš natūraliai vėl ir vėl jaučiu troškulį.
Ar yra kokia nors vandens paros norma?
Dažniausiai girdima taisyklė - 8 stiklinės vandens per dieną. Šis kiekis labai apytikris. Kiekvienam organizmui reikalingas skirtingas kiekis. Taip pat vieną dieną mums gali reikėti daugiau skysčių, kitą mažiau - paprastai mūsų dienos nėra identiškos.
Kas įtakoja kiek reikia išgeri vandens?
- Temperatūra. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo daugiau netenkame vandens prakaituodami, tuo labiau norisi / reikia skysčių;
- Fizinis aktyvumas. Tas pats;
- Amžius. Vaikai greičiau linkę dehidratuoti ir jų organizmo skysčių apytaka vyksta intensyviau. Dėl šios priežasties vandens vaikams gali norėtis dažniau;
- Kūno svoris. Kuo didesnis svoris, tuo daugiau skysčių jam reikia;
- Sveikatos būklė. Apsinuodijimas, aukšta temperatūra, viduriavimas ir kitos negaluojančio organizmo būsenos paprastai reikalauja daugiau vandens;
- Hormonai. Nėštumas, menstruacijos, kiti hormoniniai pokyčiai taip pat gali būti priežastis, kodėl organizmui reikia daugiau vandens;
- Dietos, maisto ribojimas. Labai dažnai pradėjus laikytis dietos pirminis nukritęs svoris yra būtent dėl skysčių sumažėjimo. Mūsų maiste vidutiniškai yra ~70% vandens. Kadangi žmonės maisto valgo mažiau, tad ir skysčių organizmas atitinkamai gauna mažiau.
Artimiausiu metu bus antra dalis, kurioje:
- Pateiksiu paprastą būdą kaip Intuityvus valgymas siūlo apskaičiuoti reikalingą vandens kiekį būtent jūsų organizmui
- Papasakosiu kas man padėjo padidinti skysčių kiekį
- Aptarsiu kitus nei vandenį skysčius
PLAČIAU APIE INTUITYVŲ VALGYMĄ
Jei patiko šis įrašas, pasidalinkite su bent vienu draugu, ačiū ❤